Zmiany w 500+ dla dzieci za granicą

1 stycznia 2018 roku wprowadzone zostały zmiany w rozpatrywaniu spraw o świadczenia rodzinne i świadczenia z programu Rodzina 500+. Teraz to wojewodowie, a nie marszałkowie województw rozpatrywać będą wnioski związane z przyznaniem świadczeń gdy dziecko lub rodzic są poza krajem. Jak będzie wyglądać to w praktyce? Zapraszamy do lektury.

 

Ważna zmiana w tym programie rządowym nastąpiła także na początku tego roku. Czego ona dotyczy?

Zmiana w 500+ dla dzieci za granicą

Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich beneficjentów 500+, zwłaszcza tych, których dzieci lub oni sami przebywają poza granicami Polski. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło zmiany w rozpatrywaniu spraw o świadczenia rodzinne i z programu 500+. Weszły one w życie 1 stycznia 2018 r. Mają na celu zapobiec pobieraniu przez tą samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach europejskich jednocześnie.

Od tego momentu to wojewoda, a nie marszałek będzie odpowiedzialny za realizację programu 500 plus. Ma to zapewnić lepszą organizację i terminowość rozpatrywania wniosków. W ten sposób Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej przekazały wszystkie sprawy dotyczące programu urzędom wojewódzkim. Dlatego też z każdą sprawą indywidualną, od nowego roku, beneficjent powinien bezpośrednio kierować się właśnie tam.

Także MRPiPS poinformowało, że resort nie rozpatruje spraw indywidualnych, zażaleń i odwołań na postanowienia i decyzje dotyczące 500+. Jego szefowa – Elżbieta Rafalska, poinformowała, że 50 tys. zaległych wniosków nadal znajduje się u marszałków i nie zostało jeszcze rozpatrzonych, co generuje koszty tego zadania.

Jak wyglądać ma to w praktyce?

W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zaznaczone jest, że świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać, wtedy gdy podobny benefit przysługuje rodzinie za granicą. Wyjątkiem jest sytuacja gdy przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy przewidują inaczej. Dlatego też rodzice, którzy chcą korzystać z 500+ są zobowiązani do informowania o każdej zmianie, która ma wpływ na prawo do tego świadczenia (także o zmianie zamieszkania).

Jeżeli osoba składająca wniosek o 500 plus lub członek rodziny w nim wskazany, przebywa poza granicami naszego kraju, w państwie Unii Europejskiej, a pobyt ten nie ma charakteru turystycznego, leczniczego, lub też nie jest związany z nauką dziecka poza granicami Polski. Urzędnik ma obowiązek sprawdzić, czy nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacji systemu zabezpieczeń społecznych.

Gmina musi przekazać taki wniosek wraz z dokumentami odpowiedniemu organowi w celu jego weryfikacji. Identycznie, rodzice przebywający w innym państwie UE, składając go tam, muszą liczyć się z tym, że organ powiadomi o tym odpowiedni organ administracji w naszym kraju. Ten następnie przekaże informacje na temat świadczenia do właściwej gminy.

Dobrze jak zapoznamy się z nowymi zmianami dotyczącymi programu Rodzina 500 Plus jeżeli my sami, albo ktoś z najbliższej rodziny, planuje dłuższy wyjazd do innego kraju Unii Europejskiej.


 1. Karina

  te pieniadze powinny byc tylko dla polakow mieszkajacych w kraju ci za granica dostaja dosc po to przeciez wyjechali i po to sie tam mnorza po co im takie grosze dla nich to nie pieniadz ale wiadomo lakome to strasznie niech pis zrobi z tym pozadek

  Odpowiedz

  1. Agnes

   Moze pis niech w pierwszwj kolejnosci zrobi porzadek ze soba. A pani polecam slownik ortograficzny. Ludzie wyjezdaja za granice do pracy, po to zeby moc utrzymac rodzine. Moze prosze sie zapoznac z przepisami o koordynacji systemow ubezpieczen wtedy sie wypowiadac. A nie siac jad.

   Odpowiedz

   1. madi

    Nie wiem jak wy,ale ja we wloszech dostaje 40 euro-bilet miesieczny kosztuje 33 euro tak dla przyblizenia,mam zasadzone alimenty na dzieci,ale tatus na taxi wykazuje maly dochod i jest niewyplacalny..zaiwaniam na dwa etaty,bo w polsce pracy nie bylo..to tak dla pani kariny,ktora 500 dostaje z moich podatkow(mialam firme przez 10 lat)..pozdrawiam\

    Odpowiedz

  2. Ida

   Kobieto ,to Ty jesteś lakoma .
   Nie wszyscy za granicą żyją w luksusach .Mam córkę 14 lat i tylko kilka msc brałam na nią rodzinne w Polsce za granicą mieszkamy ok 9 lat i ani centa na nią nie dostaje .Alimentów na nią , też nie biorę .Utrzymuje nas mój partner z kwoty najniższej krajowej .Który też ma na utrzymaniu własnego syna .
   Zastanów się co piszesz ,bo nie mierzy się wszystkich ta samą miara .Pozdrawiam

   Odpowiedz

  3. Manka

   Śmieszne mam troje dzieci i dostaje tylko rodzinne w uk które jest niższe niż w Polce !!! Ale jak przecież w Polsce myślą ze tu wszystko za darmo poniadze z nieba lecą chałupy za free dają :/

   Odpowiedz

  4. Ktos

   Pierwsze to polecam slownik wziasc do reki!!!! A drugie to jezeli sadzisz ze bedac Za granica „tak daja” to wyjedz sama i zobaczymy czy nadal bedziesz pisala takie pierdoly!!!!!

   Odpowiedz

 2. jozko

  nie dość że za granicą dostają i to znacznie więcej (np. w takich niemczech przeszło 2 tys zł)to jeszcze tutaj mieliby dostawać? i co to za sprawiedliwość? a ty pracuj tutaj i nic nie będziesz z tego miał albo marne grosze

  Odpowiedz

  1. Agnes

   Od kiedy w Niemczeczech jest 2000 na dziecko ? Tutaj jak przysluguje 500 + to w Niemczech wyplacaja dodatek dyfrencyjny, czyli roznice pomiedzy 500 a kwota ktora przysluguje na dziecko w niemczecch. Moze najpierw trzeba sie zorientowac a potem pierdoly pisac :/

   Odpowiedz

  2. Magda

   a przepraszam, gdzie i od kogo można w niemczech dostac te ponad 2 tys. zl? Mieszkam tu od ponad 20 lat i jeszcze o takims czyms nie slyszalam. Jedyne co mozna dostac to 184 euro na kazde dziecko, tzw. Kindergeld. Od trzciego dziecka jest to nieznacznie wiecej.

   Odpowiedz

  3. Kalafior

   Wez sie doinformuj jakie 2tys zlo w Niemczech na dziecko. W Niemczech doataja osoby tylko.pracujace, lub obywatele Niemiec tzw. Kindergeld w wysokosci 194€ na dziecko, podkresle jeszcze raz osoby pracujące

   Odpowiedz

 3. Matka

  A czy ktos wam broni wyjechac??? Ludzie wy nawet nie wiecie co za glupoty opowiadacie nie dosc ze maz musi rozstawac sie na kilka miesiecy z rodzina ona tu sama z dziecmi siedzi tu robi zakupy w polsce wydaje te pieniadze to z jakiej parafi ma na to placic inne panstwo co. Patologie co tylko dzieci mnoza i siedzą oboje nieroby nic nie robia dostaja a porzadni ludzie co chca cos osiągnąć maja nie dostac jakim prawem

  Odpowiedz

 4. Beata

  Witam.moj partner I ja mamy razem dziecko. Partner z poprzedniego zwiazku tez ma dziecko,corke. Ta corka z matka wyjechaly na stale za granice. Matka tam nie pracuje I nie pobiera zasilkow. Moj partner sklada wniosek o 500+ na dwoje dzieci. Rok temu dostal swiadczeniA. Czy Teraz jak one wyjechaly to tez moze zlozyc wniosek na corke ?

  Odpowiedz

 5. Polak

  Witam, a jak wyglada sprawa gdy wszystkie podatki płacimy z żoną w PL i jestesmy zatrudnieni w PL ale mieszkamy za granicą i tam wykonujemy pracę. Za granicą również płacimy podatki! Dzieci również mieszkają i uczą się za granicą. Czy należy się 500+. Dodam, że nie mueszkamy w Europie.

  Odpowiedz

 6. Anna

  Mąż pracuje za granicą od sierpnia i dopiero teraz dostał umowę z datą siepniową jak i inne dokumenty dopiero teraz dostają bo musieli iść do urzędu i tam tyle to trwało i teraz mam pytanie cały czas pobierałam świadczenie ale na nowy okres nie składałam a nie poszłam zgłosić że mąż pracuje od sierpnia no i teraz nie wiem czy będę musiała zwrócić z odsetkami? Dodam że żadnych dochodów na razie nie mamy papiery na dzieci o świadczenia zostały tam złożone ale tam jest kwartalnie więc na razie nic nie dostaliśmy bo tam w urzędach te sprawy trochę dłużej trwają tak samo jak żadnego dochodu z tamtą nie mamy dopiero wypłatę mają dostawać teraz. I nie wiem czy jest sens w ogóle iść składać teraz w Polsce papiery na 500 plus? Na drugie dziecko? Wcześniej nie szłam bo nie miałam męża żadnych dokumentów? Proszę o pomoc i bez zbędnych komentarzy typu że po co mąż tam pracuje skoro nie dostaje pieniędzy itd.

  Odpowiedz

  1. Kaśka

   Jeśli złożysz dokumenty na 500 to wyślą do kordynacji a tam czekać na decyzję będziesz długo ja czekam od 2016roku

   Odpowiedz

 7. Marta

  O zasilki rodz i 500+ zlozylam.20 miesiecy temu. Mieszkam z trojka dzieci. Mam rozwod i zasadzone alimenty. Dlaczego tego nie uwzglednia. Mam mojemu bylemu dosypac trutki na szczury zeby znikl raz na zawsze z naszego zycia. Dzis wyslalam list ponaglajacy… paranoja i masakra. Te pieniadze maja byc na dzieci a co ich obchodzi moj byly 😈😈😈

  Odpowiedz

 8. monika

  Nie wszyscy biorą za granicą benefity. My pracujemy z mężem uczciwie i nie pobieramy żadnych benefitow. Wyjechaliśmy żeby zarobić pieniądze i wrócić do polski a nie po to aby brać zasiłki.

  Odpowiedz

  1. Tilo

   Benefity za granicą w dużej mierze opierają się na ulgach od płaconych podatków. Nie rozumiem sugestii, że korzystający z nich robią coś nieuczciwego.

   Odpowiedz

 9. Tilo

  Z czystej ciekawości: np. w UK istnieje pewien próg zarobkowy, po którym podstawowy Child Benefit (jak również wszelkie inne dodatki socjalne) przestaje być dostępny. Tak więc teoretycznie zarabiający sporo może starać się o 500+ w Polsce?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*