16 maja prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej programu 500 plus. Już z początkiem lipca wejdą w życie zmiany, które w znaczny sposób rozszerzyły grupę beneficjentów programu. Jakie zapisy znalazły się w nowelizacji? Kiedy i w jaki sposób będzie można składać wnioski? Kto skorzysta najbardziej na wprowadzeniu zmian i wreszcie ile państwo wyda na pokrycie nowych założeń polityki społecznej? Zapraszamy do artykułu.
Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez rząd jest rozszerzenie założeń programu o świadczenia na każde dziecko w rodzinie. Jest to modyfikacja o bardzo dużym znaczeniu nie tylko dla milionów polskich rodzin (program obejmie po zmianach 6,8 mln dzieci), ale także dla budżetu państwa. W 2020 roku na pokrycie zapisów zawartych w nowelizacji przewidziano 44 mld złotych. Dla porównania warto dodać, że w 2019 roku ta kwota to 31 mld złotych.
Znaczącą zmianą w projekcie jest zniesienie kryteriów dochodowych. Oznacza to, że świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 r.ż. bez względu na dochód ogólny rodziny. Przed nowelizacją, aby uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko górny limit dochodowy stanowiła kwota 800 zł netto ( na jednego członka rodziny) lub 1200 zł netto w przypadku rodziny wychowującej dziecko niepełnosprawne. Dodatkowo stan cywilny rodziców nie będzie miał znaczenia podobnie jak wysokość świadczeń alimentacyjnych w przypadku rodziców lub opiekunów samotnie wychowujących dzieci. Nie będzie również konieczne dostarczenie dokumentu na potwierdzenie wystąpienia o wypłatę alimentów, tak jak było to do tej pory.
Kolejnym udogodnieniem dla beneficjentów programu 500 plus po nowelizacji będzie wsteczna wypłata świadczeń. Do tej pory środki przyznawane były od miesiąca, w którym został złożony wniosek po narodzinach dziecka. Obecnie rodzice mają 3 miesiące na wyrażenie chęci wzięcia udziału w programie, a pieniądze zostaną im dodatkowo wypłacone wstecz. Załóżmy, że dziecko urodziło się w maju, a rodzice złożyli wniosek w lipcu. Po nowelizacji otrzymają wyrównanie do miesiąca, w którym nastąpiły narodziny. Do tej pory taka sytuacja nie była możliwa.
Dwie bardzo ważne zmiany, jakie wprowadza nowelizacja z 16 maja to ciągłość wypłaty świadczeń w wypadku śmierci rodzica, na którego były one zapisane. Pieniądze zostaną w tym przypadku przekazane drugiemu opiekunowi. Dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub domach dziecka, także będą miały prawo do wypłaty świadczeń w ramach programu 500 plus. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na “rozwój zainteresowań oraz szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci”. Przed nowelizacją program nie zakładał wypłaty świadczeń dla dzieci przebywających w placówkach.
Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z prawa do wypłaty świadczeń w ramach programu 500 plus po rozszerzeniu jego założeń powinni przygotować na złożenie wniosków od 1 lipca 2019 roku do 30 września 2019 roku. Należy pamiętać, że jeżeli spóźnimy się i podanie złożymy po 30 września to w tym wypadku nie otrzymamy wypłaty świadczeń wstecz. Warto więc dotrzymać wyznaczonego terminu.
Bardzo ważną informacją jest możliwość złożenia wniosków na dwa sposoby, ale w różnych terminach:
Nowością jest to, że decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczeń może przyjść do nas na wskazany adres e-mail. Oczywiście będzie można ją też odebrać osobiście, ale drogę elektroniczną wprowadzono, aby ograniczyć biurokrację, gdyż do tej pory decyzje były wysyłane pocztą listem poleconym.
Ważną informacją dla osób, którym zostaną przyznane świadczenia są terminy ich wypłat w zależności od dnia złożenia wniosku. Jeżeli zrobimy to:
Jak widać budżet domowy milionów polskich rodzin już w najbliższych miesiącach może ulec znacznej poprawie Warto pamiętać o złożeniu wniosku najpóźniej do 30 września, aby zapewnić sobie wypłatę świadczeń już od lipca 2019 roku.
Koniecznie trzeba składać w lipcu przez internet czy można osobiście?
Pani Marzeno, od lipca istnieje jedynie możliwość składania wniosków przez Internet. Droga tradycyjna będzie otwarta dla wnioskodawców od sierpnia br.
Witam, jakie dokumenty należy załączyć do wniosku? Czy w wypadku osoby rozwiedzionej należy dołączyć wyrok sądowy? Dziękuję.
Tak, będziesz musiała je inaczej donieść osobiście, co musiałam zrobić w tamtym roku przy „Dobrym starcie”. To jest niestety utrudnienie, wtedy o tym nie wiedziałam i przez to pieniądze dostałam później. Dopiero po piśmie z urzędu z Chrzanowa doniosłam dokument na miejsce i czekałam na wpłatę. Niestety do urzędu, by zapytać nie można nijak się dodzwonić, wszystkie połączenia po chwili są wyłączane i można dzwonić tak w kółko. Nie wiem co tam robią, bo jeszcze nie składa się wniosków w formie papierowej.
Jakie załączniki powinnam dodać we wniosku o 500+ od 1 lipca na pierwsze dziecko składając wniosek z profilu ZUS?
Pani Sylwio,
to, co będzie Pani potrzebne to:
dane osoby ubiegającej się o 500 plus, czyli dane rodzica, w przypadku wyboru formy elektronicznej należy pamiętać o podaniu swojego adresu e-mailowego, a w przypadku formy papierowej o numerze konta
dane drugiego rodzica
dane dzieci, ich numery PESEL lub numery dowodów.
Pobieram świadczenie 500+ na drugie dziecko. Na stronie ministerstwa jest napisane ze można złożyć wniosek już na dwójkę dzieci i to drugie wtedy z automatu będzie miało przedłużone od września wypłacanie świadczeń. Na stronie banku w oświadczeniu jest punkt ,, nie pobieram na ww. Dzieci świadczenia wychowawczego”. Co robić?
A ci co do tej pory otrzymywali 500 plus na pierwsze i kolejne dziecko też od 1 lipca muszą składa c wniosek czy jak?
A kiedy będą rozpatrywane wkoncu wnioski? Czy w kolejności znajomości się liczą?
Czy ktoś uzyskał odpowiedź na wniosek złożony 2 lipca?
Tak już otrzymałam decyzję!! Myślę że jest to uzależnione od mocy przerobowej ośrodków pomocy społecznej. pamiętać należy również że są wakcje i sezon urlopowy!! Pozdrawiam
Dzień dobry. Mam dwoje dzieci, z racji dochodów nie przekraczających progu otrzymuję świadczenie na obydwu synów. (wniosek złożyłam w kwietniu br. Po narodzinach kolejnego dziecka) Czy muszę ponownie złożyć wniosek po nowelizacji zasad 500 +?
Ja już otrzymałam odpowiedź o przyznaniu świadczenia, ciekawa jestem tylko jak będę przebiegały wypłaty, czy dopiero na koniec września?
Czy otrzymał ktos może juz wypłatę 500 na pierwsze dziecko, z wniosku składanego w lipcu??
Taka postępowa gmina, a wypłat jak nie było tak nie ma , w Poznaniu wyplacano już po tygodniu od złożenia wniosku
Zgadzam się . Mija 2 miesiące a decyzji jak nie było tak nie ma. Zgroza.
czy ktos z okolic Wieliczki ,małopolskie otrzymal wypłatę 500 +, wniosek z 1 lipca, informacja o przyznaniu w połowie lipca , ale przelewu nie ma. Czy w mops Wieliczka zawsze tak jest?
Złozyłam po raz pierwszy wniosek o 500+ wlipcu na pierwsze dziecko. Na jaki okres przyznano świadczenie? Kiedy powinnam złozyć kolejny wniosek, żeby zachować ciągłość świdczenia? Wg starych zasad był to pazdziernik
Złożyłem 1 lipca wniosek o 500 plus na pierwsze i drugie (kontynuacja) dziecko. Otrzymałem 20 lipca decyzję pozytywną, z tym że na pierwsze dziecko świadczenie przyznano w okresie od 2019-10-01 a na drugie jako kontynuacja od 2019-07-01. O co tu chodzi? Przecież i na pierwsze i na drugie dziecko, świadczenie powinno być przyznane od 1 lipca 2019. Dziękuje za informacje.
Zlozylam pierwszy raz wniosek o 500+na corke 29 sierpnia do tej pory nie mam odpowiedzi ani pieniedzy ..Czy ktos tak dlugo czekal na odpowiedz?
A jaka dzielnica? Warszawa Białołęka też czekam i cisza
Ja czekam od 5 sierpnia 2019 i cisza pieniędzy brak
Ja czekam od 23 sierpnia
Wniosek dotyczący 500 plus na pierwsze dziecko złożyłam 1-go lipca i do tej pory nic (ani wiadomości ani pieniędzy) – o co chodzi? Czy ktoś ma podobnie?
Ja również, skladałam wniosek na 1 dziecko drogą elektroniczną i na pozosyałą dwójkę w lipcu tego roku. Jednak do tej pory nie dostaliśmy ani decyzji, ani pieniążków. Cały czas czekamy