500+ na każde dziecko – już do 1 lipca

Długo oczekiwane zmiany dotyczące programu 500 plus, wejdą w życie już od poniedziałku, 1 lipca 2019 roku. Od tego momentu, wnioski o przyznanie świadczenia będą przyjmowane również na pierwsze dziecko.

500 + na każde dziecko – bez względu na dochód

Nowelizacja ustawy o programie 500 plus, przeprowadzona w maju bieżącego roku, zniosła limit dochodu na osobę. Od 1 lipca, z dodatkowych pieniędzy będą mogły więc skorzystać wszystkie dzieci, również pierwsze lub jedyne w rodzinie. Łączna ilość beneficjentów ma wynieść około 6,8 miliona osób – niemal dwa razy tyle, co do tej pory. Wydatki na program, po przeprowadzonych zmianach w 2019 roku wyniosą około 31 mld zł, a w 2020 roku wzrosną do około 41 mld zł. 

Od lipca świadczenie trafi do każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia, bez względu na sytuację materialną rodziny. Znaczenia nie będzie miał również stan cywilny rodziców, ani to czy i w jakiej wysokości otrzymują alimenty. Wprowadzono także wsteczną wypłatę świadczeń dla nowonarodzonych dzieci i wypłatę środków dla dzieci znajdujących się placówkach-opiekuńczo wychowawczych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule “500 plus na 1 dziecko – warunki”.

Program 500 plus – terminy składania wniosków

Wnioski o przyznanie świadczenia najwcześniej będzie można zacząć składać już od 1 lipca 2019 roku, przy czym termin ten dotyczy wniosków złożonych za pomocą następujących kanałów:

 • bankowości elektronicznej, 
 • portalu Emp@tia,
 • portalu PUE.

Osoby, które zdecydują się składać wnioski w formie papierowej, będą musiały poczekać do 1 sierpnia 2019 roku. 

Osoby, które z wnioskami uporają się do 30 września 2019 roku, będą mogły liczyć na wypłatę środków najpóźniej do dnia 31 października, wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące (tj. z okresu lipiec-wrzesień). Złożenie wniosku po 30 września nie przekreśla naszych szans na otrzymanie wsparcia, jednak w takiej sytuacji świadczenie będzie wypłacane począwszy od miesiąca złożenia wniosku.

Gruntowne zmiany przeszedł również sam wniosek o 500+. Nowy formularz liczy sobie już tylko cztery strony, a nie dziewięć, jak było do tej pory – wszystko dzięki rezygnacji z kryterium dochodowego. 

Banki wstrzymały przyjmowanie wniosków

Nie tylko rodzice szykują się na pierwszy dzień przyjmowania wniosków o 500+. Kilka największych banków już 27 czerwca zablokowało możliwość elektronicznego składania wniosków o świadczenie – m.in. Getin Bank, PKO BP, Bank Pocztowy, Credit Agricole czy Pekao S.A. W komunikatach dotyczących utrudnień znalazła się wzmianka, że wnioski będzie można na nowo składać dopiero od 1 lipca 2019 roku, wraz z informacją, że do tego czasu wnioski można składać w urzędach/ośrodkach pomocy społecznej oraz na portalu Emp@tia. 

Skąd te problemy? 1 lipca z pewnością będzie dniem wzmożonego zainteresowania opcją składania wniosków przez bankowość elektroniczną, dlatego też by uniknąć technicznych problemów z dostępem, banki zdecydowały się na wcześniejsze przeprowadzenie prac konserwacyjnych. Przed 1 lipca wszystko powinno jednak wrócić do normy. 


  1. Beata

   Ja czekam od 8 lipca kiedy przuslali informacje o przyznaniu. Widac w małopolsce maja to gdzie kiedy wypłaca. szczegolnie w Wieliczce.

   Odpowiedz

 1. Beata

  Czy we wszystkich osreodkach MOPS.MGOPS jak np Wieliczka woj malopolskie pomimo przyznania swiadczenia od 8 lipca nie ma pieniedzy? Panie w MGOPS odpowiadaj tak jak ustaea przewiduje, ale zadnych konkretow. To jakas porazka…

  Odpowiedz

 2. Ola

  Złożyłam wniosek 5 sierpnia w Stawigudzie. Do tej pory nie dostałam nawet decyzji czy zostało przyjęte mi 500+. Dzwoniłam do gminy, to Pani powiedziała że dziewczyny są na wnioskach z 12-13 lipca… Jak myślicie jak długo będę czekać…?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*