Wakacje dzięki programowi 500 plus

kobieta nad morzem

Według raportów coraz większa liczba Polaków wybiera się na wakacje. Odsetek osób deklarujących wakacyjny wypoczynek sięgnął w tym roku 70%, a to już o 15% więcej niż w zeszłym roku. Statystyki są zatem optymistyczne. Według niektórych, przynajmniej część zasługi trzeba przypisać programowi 500 plus – w tym roku większa ilość beneficjentów zdecyduje się na zagraniczne wakacje. Dokąd zatem najchętniej wybierają się Polacy? Ile pieniędzy przeznaczają na ten cel? Zobaczmy.

Wakacje jednak w kraju

Według statystyk najczęściej będziemy jednak wypoczywać w kraju – na takie wakacje zdecyduje się około 40% Polaków planujących wakacje. Warto dodać, że bezkonkurencyjnym zwycięzcą pośród wybieranych kierunków jest wybrzeże – turyści najchętniej decydują się na miasta takie jak Łeba, Kołobrzeg, Krynica Morska, Jastarnia, Międzyzdroje, Sopot czy Mielno. Popularne są również Mazury i południe kraju – szczególnie, że ceny za nocleg dla dwóch osób w tych rejonach są niższe o około 50 zł.

Wyjazd za granicę? Częściej z 500 plus

Ciekawy trend pojawił się wśród osób decydujących się na wyjazd za granicę. Okazuje się, że aż 40% beneficjentów programu 500 plus wybierze odpoczynek właśnie poza Polską. W porównaniu do zeszłego roku, wzrost wynosi około 15%. To więcej niż w grupie osób, które z tej formy pomocy nie korzystają – tu wzrost wyniósł 12%. Można zatem przyjąć, że program rzeczywiście zachęcił Polaków do zagranicznych wojaży. Które zagraniczne kierunki wybieramy najchętniej? Tradycyjnie jest to Grecja i Turcja, zaraz za nimi plasują się Bułgaria, Hiszpania i Egipt. Są zatem kraje o umiarkowanym poziomie cen, ze statystyk wynika jednak, że coraz częściej wybieramy wyższy standard hoteli (skok z 16% do 23%).

Ile wydamy na wakacje?

Największa część (40%) Polaków zamierza wydać od 1 do 2 tysięcy złotych na osobę, bez względu na to czy planują wyjazd zagraniczny, czy wypoczynek w kraju. W kolejnej co do wielkości grupie (21%), kwota ta nie przekroczy tysiąca na osobę, z kolei mniej niż 500 zł planuje wydać około 12%. Warto zauważyć jednak, że dość duża część, bo aż 16% Polaków organizujących wakacje zamierza wydać od 3 do 4 tysięcy zł na osobę. Na więcej może sobie pozwolić już tylko 6% wycieczkowiczów.

Pomogło 500 plus?

Chociaż program wciąż jest różnie oceniany, to nie da się jednak zaprzeczyć, że dodatkowy zastrzyk gotówki podniósł ogólną stopę życia polskich rodzin. Wiele osób deklaruje, że dopiero dzięki programowi mogła pozwolić sobie na zaplanowanie jakichkolwiek wakacji. Nie wszystkie zasługi można jednak przypisać programowi 500 plus. Swój udział w polepszeniu urlopowej sytuacji miał również realny wzrost płac i spadek cen w części kurortów. Ostatecznie, według wyliczeń, jedynie około 60 beneficjentów przeznaczyło część pieniędzy z 500 plus na turystykę zorganizowaną czy wykupienie zakwaterowania.

Będzie lepiej?

Już od kilku lat można obserwować wzrost ilości osób planujących wakacje. W 2016 roku poza miejscem zamieszkania planowało wypocząć 56% Polaków. Rok później odsetek ten wzrósł do 59%. W 2018 roku mamy zatem do czynienia z rekordowym, 70% wynikiem. Sytuacja materialna Polaków wciąż się poprawia, dlatego bardzo prawdopodobne, że i przyszły rok przyniesie kolejne wzrosty.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*