Rodzina 500 Plus nie dla najbogatszych?

Od dłuższego już czasu pojawia się coraz więcej głosów niezadowolenia z przyznawania pieniędzy z programu Rodzina 500 Plus najbogatszym. W jaki sposób argumentują to przeciwnicy takich rozwiązań? Czy zatem ze świadczenia powinny korzystać tylko najbiedniejsze rodziny?

Rodzina 500 Plus sztandarowym programem obecnego rządu

Wiele osób jeszcze przed samym wprowadzeniem tego programu w życie sądziło, że nie ma szans na to, aby przyjął się w naszym kraju na dobre. Padało wiele stwierdzeń, że naszego państwa po prostu na to nie stać, tym bardziej, że pieniądze przyznawane są na drugie i kolejne dziecko bez żadnych kryteriów dochodowych. Jedynie w przypadku starania się o nie, na pierwsze dziecko lub jedynaka, konieczne jest spełnienie warunku 800 zł netto na osobę, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł.

W kwietniu tego roku Rodzina 500 Plus będzie świętować swoje drugie urodziny. Wsparciem tym objęto prawie 60 proc. wszystkich dzieci, w naszym kraju. Głównym założeniem programu jest zwiększenie dzietności ponieważ już od wielu lat Polska boryka się z ogromnym problemem demograficznym.

Ile kosztuje program 500 Plus?

Łączny koszt tego rządowego programu, od momentu wprowadzenia go w życie, wyniósł przeszło 33 mld złotych. Na sam 2018 rok, wygospodarowano na ten cel z budżetu państwa 24,5 mln złotych. To są jedynie koszty związane z wypłacaniem świadczeń. Ile wydaje się zatem na funkcjonowanie tego programu i jego promocję?

Z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która było odpowiedzią na interpelację posłanki Platformy Obywatelskiej, w 2017 roku, na samą obsługę programu wydano ponad 400 mln zł. Natomiast promocja Rodziny 500 Plus kosztowała polskiego obywatela blisko 3 mln zł.

Według niektórych, program ten, generuje zbyt duże i nieuzasadnione koszty. Wymaga ogromnego nakładu ręcznej pracy. Co w obecnej dobie postępu technologicznego, gdzie Internet i wszelkiego rodzaju usługi elektroniczne są ogólnodostępne, nie powinno mieć miejsca.

Polacy chcą odebrania Rodzina 500 Plus najbogatszym

Wiele osób jest również zdania, że oszczędności w przypadku tego świadczenia należy również szukać wśród samych beneficjentów. Pierwszym podjętym krokiem, w tym kierunku, było jego uszczelnienie, poprzez zmianę przepisów w ustawie, w sierpniu zeszłego roku. Do tej pory bowiem zdarzały się przypadki, że z pieniędzy korzystały osoby do tego nieupoważnione. Obecnie coraz częściej wypowiadają się osoby, które uważają, że oczywiście program powinien być dostępny cały czas w tej samej formie, jednak konieczne jest wprowadzenie progu dochodowego dla najbogatszych.

Co wynika z ostatnio przeprowadzonych badań?

Według przeprowadzonych przez Instytut Pollster, na zlecenie “Super Expressu” i portalu se.pl badań, zdecydowana większość respondentów uważa, że osoby, które zarabiają powyżej 10 tys. zł nie powinny pobierać Rodzina 500 Plus. Negatywnie, na pytanie “Czy uważasz, że rodziny zarabiające miesięcznie powyżej 10 tys. zł na osobę, powinny otrzymywać środki z programu 500 Plus?”, odpowiedziało, aż 81 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania natomiast było tylko 19 proc. badanych.

Świadczenie 500 Plus tylko dla najbiedniejszych?

Podobnego zdania jest również poseł partii rządzącej Tadeusz Cymański. Powiedział on, dla “Super Expressu”, że “Budzi wątpliwości, to że osoba zarabiająca 10 tys. zł, otrzymuje 500 Plus. Uważam, że program należałoby ograniczyć, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. dla samotnych matek z dziećmi czy osób niepełnosprawnych”.

Zgadza się z nim również przewodniczący “Solidarności”. Twierdzi on, że brak górnego progu dochodowego, w tym programie, jest niesprawiedliwością społeczną. Nawet w momencie, gdyby wprowadzenie takich kryteriów, wiązałoby się z dużymi, dodatkowymi kosztami to i tak próg ten powinien istnieć.

Wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński, apelował o tym od samego początku. Jednak później, z czysto biurokratycznych powodów, zaprzestano decyzji o wycofaniu 500 Plus dla najbogatszych. Dlaczego? Ponieważ sprawdzanie tego kto, ile zarabia, pochłonęłoby ogromne środki finansowe. Stąd też prośba, kierowana do najbogatszych, o to, aby sami zrezygnowali z pieniędzy, kiedy ich tak naprawdę nie potrzebują.

Odebranie Rodzina 500 Plus najbogatszym, czy to dobry pomysł?

Na temat wyników badań bardzo szybko zareagował wiceminister pracy. Bartłomiej Marczuk, na Twitterze opublikował: „Wprowadzenie progu 10 tys. to 5 mln oszczędności (z 24 mld) i 75 mln dodatkowych kosztów administracyjnych (trzeba sprawdzić dochód wszystkich). Czyli nie ma o czym mówić. Poza tym powszechność 500 plus to wielka zaleta”

Wielu ekspertów również zaczęło zadawać pytanie “Dlaczego osoby, które bardzo ciężko pracują, podnoszą swoje kwalifikacje i dają z siebie wszystko, żeby lepiej żyć, miałyby być za to karane odebraniem im tego świadczenia?”

Jak widać zdania na ten temat wśród polityków są podzielone, jednak zdecydowana większość Polaków chciałaby odebrania świadczenia 500 Plus najbogatszym.


  1. Ana

   To może dajmy tylko tym co odprowadzajają składki na ZUS. To w koncu z podatków przedsiebiorcow jest miedzy innymi finansowane 500+.
   Po co utrzymywać patologie ,coraz wiecej ludzi nie pracuje bo woli zasiłki od wypłaty na którą trzeba rano wstać i popracować.

   Odpowiedz

 1. Łukasz

  To jest chore żeby ktoś kto zarabia pensję kilka razy większą od przeciętnej, dostawał jeszcze jakieś świadczenie z pieniędzy, które wszystkim nam zabierają. Pomoc powinna być dla tych co potrzebują.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*