Rodzina 500+; czy będą zmiany w ustawie?

Program „Rodzina 500+” działa już od ponad roku. Przez ten czas wiele rodzin skorzystało z comiesięcznych dopłat. Na początku jego działania rząd musiał wprowadzić pewne zmiany w postaci zapisu, iż otrzymywanie świadczenia nie może obniżać alimentów oraz zapewnić zwolnienie uzyskanych środków z egzekucji komorniczej.

Po przeszło roku działania przyszedł czas na kolejną weryfikację.

Kontrowersyjne zapisy w ustawie „Rodzina 500 Plus”

Program „Rodzina 500 Plus” budzi wiele kontrowersji. Największą z nich jest przyznanie środków również rodzinom zamożnym, którym taka pomoc nie jest potrzebna. Dla najbogatszych dodatkowe 500 zł miesięcznie jest praktycznie nieodczuwalne, jednak i tak licznie korzystają oni z takiej formy wsparcia. Podczas gdy osoby z dochodami przekraczającymi kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie otrzymują wsparcie, samotna matka jedynaka ledwo wiążąca koniec z końcem może nic nie otrzymać jeżeli przekracza próg dochodowy. Jest to przykład rażącej niesprawiedliwości.

Pojawiają się głosy mówiące o nierównym traktowaniu społecznym. Coraz częściej wskazuje się, iż ustawa wymaga zmian. Do sądu trafiła już sprawa kobiety, której dochód na osobę został przekroczony o 7,82 zł i z tego powodu nie zakwalifikowała się do programu. Przeciwnicy zmian twierdzą, iż państwa nie stać na włączenie do programu samotnych matek. Prawdą jest jednak to, że gdyby wyznaczyć górny limit dochodu, pieniądze z pewnością by się znalazły.

Sposoby na dopłatę na pierwsze dziecko w ramach programu 500+

Niepokojącym zjawiskiem, którym w najbliższym czasie planuje zająć się rząd jest rozwiązywanie umów z pracownikami i podpisywanie kolejnych (nawet w następnym dniu) na gorszych warunkach, które umożliwiają otrzymanie dopłaty na pierwsze dziecko. Takich zachowań jest coraz więcej. Gminy zgłaszają je do odpowiednich resortów. Jednak na chwilę obecną nie ma przepisów regulujących tę kwestię.

Problemem są także oświadczenia przedsiębiorców rozliczających się na podstawie ryczałtu. Podstawą do przyznania 500+ na pierwsze dziecko w tym wypadku jest przychód, który bardzo trudno zweryfikować. Dochodzi tutaj do sytuacji, że przedsiębiorca z dochodami 40 tysięcy wpisuje w oświadczeniu, że wynoszą one tylko 200 zł. W ten sposób zostaje uprawniony do świadczenia również na pierwsze dziecko. Z rozliczenia w formie ryczałtu korzysta blisko 0,5 mln osób, a z karty podatkowej około 100 tysięcy.

„Rodzina 500 Plus” w liczbach

W poprzednim roku wypłacono polskim rodzinom w ramach programu „Rodzina 500 Plus” ponad 17 mld złotych. W tym roku ta kwota ma być wyższa o prawie 6 mld złotych. Skorzystało z niego już prawie 4 mln dzieci w całym kraju.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*