Program „Dobry start”, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów

Rząd wprowadza nowy program, który ma pomóc rodzicom ponieść koszty związane z zakupem wyprawki szkolnej. Już od sierpnia dostępne mają być świadczenia w wysokości 300 zł na każde dziecko. Aby je otrzymać, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Programem objęci zostaną uczniowie w wieku szkolnym do ukończenia 18 roku życia. Świadczenie ma być wypłacane raz w roku.

Program „Dobry start”- kto nie dostanie 300 zł na wyprawkę dla dziecka?

Zgodnie z przepisami za ucznia nie będzie niestety uważane dziecko, uczęszczające do zerówki. Również to korzystające z placówek zlokalizowanych przy szkołach podstawowych. Nie wiadomo również co z uczniami techników, w których młodzież pobiera naukę do 20 roku życia. Zgodnie z obecnymi przepisami dostaną oni świadczenia do ukończenia 18 roku życia. Pewne jest natomiast, iż otrzymają je wszyscy uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej aż do ukończenia pełnoletniości. Na świadczenie mogą liczyć również dzieci imigrantów, które uczęszczają do polskich szkół.

Co należy zrobić, aby skorzystać z programu „Dobry start”?

Na razie nie ma informacji odnośnie terminów składania wniosków, ani wzorów formularzy. Podkreślane jest jednak, że bez złożenia stosownego dokumentu nie ma mowy o wypłacie świadczenia. Dodatkowo zostało zaznaczone, iż benefit w postaci 300 zł ma przysługiwać niezależnie od uzyskiwanych przez rodziców dochodów. To wyróżnia ten program na tle 500+, w którym próg dający szansę na skorzystanie ze świadczenia na pierwsze dziecko wynosi 800 zł. Rząd nie planuje również kontrolować rodziców w kwestii sprawdzania celów, na jakie zostały przeznaczone środki. Szczegóły powinniśmy poznać niebawem zwłaszcza, że program ma zacząć działać już w te wakacje.

300 zł na wyprawkę a program 500+

Środki uzyskane z nowego programu, podobnie jak z Rodzina 500 plus, nie będą wliczane do dochodu. Dzięki temu osoby korzystające z innych świadczeń nie muszą obawiać się ich utraty. Nie będzie także konieczności rozliczania uzyskanej kwoty w zeznaniu rocznym.

Co z innymi programami?

Jednocześnie rząd nadal chce kontynuować program darmowych podręczników dla uczniów. Czym samym wspiera edukację w naszym kraju. Pieniądze na zakup książek przekazywane mają być dalej w formie dotacji celowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej pragnie kontynuować wspieranie uczniów z niepełnosprawnością poprzez dopłaty do zakupu książek oraz materiałów edukacyjnych.


 1. Ania

  Jakim prawem rząd wydaje kolejne pieniądze z moich podatków. Wszyscy za to zapłacimy w cenach, bo inflacja już teraz galopuje. Nie mam ochoty oddawać swoich ciężko zarobionych środków na dofinasowanie rodziców uczących się dzieci, bo wielu ma bardzo przyzwoity dochód i stać ich na zakup pomocy dydaktycznych. Moich dzieci nikt nie dofinansowywał, a teraz gdy są dorosłe, to znowu mam płacić na obce.

  Odpowiedz

 2. Monika

  Fajna sprawa dodatek bez kryterium dochodowego aby go otrzymać ale czy później nie zostanie wliczony do dochodu na inne świadczenia?

  Odpowiedz

 3. Danuta

  Proszę o podanie na jakiej podstawie prawnej ( to jest konkretnego przepisu prawa) świadczenie 300 zł w ramach programu „Dobry start” nie będzie wliczane do dochodu rodziny w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej. Zgodnie z art.8 ust.4 , pkt.7 ustawy z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej do dochodu nie wlicza się świadczenia wychowawczego ( tj. 500+), o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, natomiast w/w świadczenie nie zostało wymienione w tym przepisie. Ponadto przedmiotowe świadczenie nie jest także jednorazowym pieniężnym świadczeniem socjalnym (wymienionym w art.8 ust.4,pkt.1 w/w ustawy), gdyż jego przyznanie nie jest uzależnione od stanu ubóstwa, zgodnie z orzecznictwem w tym zakresie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*