Program „Dobry start”, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów

Rząd wprowadza nowy program, który ma pomóc rodzicom ponieść koszty związane z zakupem wyprawki szkolnej. Już od sierpnia dostępne mają być świadczenia w wysokości 300 zł na każde dziecko. Aby je otrzymać, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Programem objęci zostaną uczniowie w wieku szkolnym do ukończenia 18 roku życia. Świadczenie ma być wypłacane raz w roku.

Program „Dobry start”- kto nie dostanie 300 zł na wyprawkę dla dziecka?

Zgodnie z przepisami za ucznia nie będzie niestety uważane dziecko, uczęszczające do zerówki. Również to korzystające z placówek zlokalizowanych przy szkołach podstawowych. Nie wiadomo również co z uczniami techników, w których młodzież pobiera naukę do 20 roku życia. Zgodnie z obecnymi przepisami dostaną oni świadczenia do ukończenia 18 roku życia. Pewne jest natomiast, iż otrzymają je wszyscy uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej aż do ukończenia pełnoletniości. Na świadczenie mogą liczyć również dzieci imigrantów, które uczęszczają do polskich szkół.

Co należy zrobić, aby skorzystać z programu „Dobry start”?

Na razie nie ma informacji odnośnie terminów składania wniosków, ani wzorów formularzy. Podkreślane jest jednak, że bez złożenia stosownego dokumentu nie ma mowy o wypłacie świadczenia. Dodatkowo zostało zaznaczone, iż benefit w postaci 300 zł ma przysługiwać niezależnie od uzyskiwanych przez rodziców dochodów. To wyróżnia ten program na tle 500+, w którym próg dający szansę na skorzystanie ze świadczenia na pierwsze dziecko wynosi 800 zł. Rząd nie planuje również kontrolować rodziców w kwestii sprawdzania celów, na jakie zostały przeznaczone środki. Szczegóły powinniśmy poznać niebawem zwłaszcza, że program ma zacząć działać już w te wakacje.

300 zł na wyprawkę a program 500+

Środki uzyskane z nowego programu, podobnie jak z Rodzina 500 plus, nie będą wliczane do dochodu. Dzięki temu osoby korzystające z innych świadczeń nie muszą obawiać się ich utraty. Nie będzie także konieczności rozliczania uzyskanej kwoty w zeznaniu rocznym.

Co z innymi programami?

Jednocześnie rząd nadal chce kontynuować program darmowych podręczników dla uczniów. Czym samym wspiera edukację w naszym kraju. Pieniądze na zakup książek przekazywane mają być dalej w formie dotacji celowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej pragnie kontynuować wspieranie uczniów z niepełnosprawnością poprzez dopłaty do zakupu książek oraz materiałów edukacyjnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*