Podsumowanie 500 plus w 2016 roku

Program „Rodzina 500 Plus” działa od 1 kwietnia 2016 roku. Nie minął co prawda jeszcze rok od jego uruchomienia, jednak już teraz można podsumować pierwsze dane. Początek nowego roku to zawsze dobry okres na zestawienie podjętych działań.

Przypomnijmy, iż comiesięczne świadczenie w wysokości 500 zł przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18 roku życia. Nie ma tutaj znaczenia uzyskiwany dochód. Na pierwsze dziecko 500+ mogą otrzymać jedynie rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł netto lub w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego- 1 200 zł. Wielu krytyków nowego programu skrupulatnie przygląda się jego działaniu i wysokości środków, jakie pochłania.

Ile pieniędzy zostało wypłaconych w ramach programu 500+?

Od 1 kwietnia 2016 roku do końca grudnia 2016 roku świadczenia zostały wypłacone na 3,8 mln dzieci. Najwięcej wśród nich pochodziło z miast (1,48 mln), z obszarów wiejskich 1,36 mln oraz z gmin miejsko- wiejskich 0,95 mln. Aż 55% dzieci do 18 roku życia korzysta ze świadczenia. Ponad 40% z nich wypłacanych jest na pierwsze dziecko.

Dla rodzin taki dopływ środków ma ogromne znaczenie, niektóre otrzymują miesięcznie nawet 6 000 zł. Jak widać skala działania programu jest ogromna. Poza tym prawo do 500+ nie zabiera możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej w rocznym zeznaniu podatkowym, co tylko powiększa płynące z programu korzyści. W 2016 roku na wypłaty dla rodzin przeznaczono 17 mld złotych, czyli więcej niż szacowano wcześniej. W roku 2017 przewidywane jest, że program pochłonie 23 mld zł.

Jak 500+ wpłynęło na sytuację polskich rodzin?

Większość rodziców pytanych o to, jak pożytkują otrzymane środki odpowiada, że na bieżące potrzeby takie jak lekarstwa, żywność i ubrania. Część odkłada środki na kontach lub deponuje na lokatach. Rodzice mogą nareszcie wyjechać z dziećmi na wakacje, ferie lub zapewnić im rozwój dzięki dodatkowym, płatnym zajęciom. Przeznaczenie środków jest różne i wiąże się ze statusem finansowym danej rodziny. Dla niektórych to szansa na życie na przyzwoitym poziomie, dla innych tylko dodatkowy zastrzyk gotówki niepotrzebny do normalnego funkcjonowania.

Takie podejście do sprawy jest często przyczyną silnych głosów sprzeciwu ze strony opozycji. Uważają oni, że program powinien uwzględniać kryterium dochodowe w każdym przypadku, a państwa nie stać na taką rozrzutność. Być może w przyszłości czekają nas zmiany. Na razie ograniczenia tego typu nie są zapowiadane.

Rząd podkreśla znaczenie „Rodziny 500 Plus”, która jest jego sztandarowym programem. Już teraz mówi się o pozytywnym jego wpływie, jednak tak naprawdę za wcześnie na oceny. Dopiero długofalowe obserwacje na przestrzeni lat mogą dać realny obraz oceny programu. Jeżeli przyczyni się on znacząco do wzrostu urodzeń w Polsce będzie można mówić o sukcesie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*