Od kiedy pomoc w ramach 500 plus?

To już pewne, od kwietnia rusza program „Rodzina 500 Plus”. Prace nad ustawą dobiegły końca. Nabór wniosków rozpocznie się z początkiem przyszłego miesiąca. Dopłata, tak jak zapowiadano wcześniej przysługiwać będzie na drugie i kolejne dziecko w wieku poniżej 18 lat. Jej wysokość została zatwierdzona na poziomie 500 zł.

Rodziny spełniające kryterium dochodowe będą mogły liczyć na comiesięczny zastrzyk środków także na swojego pierwszego potomka. Próg dochodowy to 800 zł netto na osobę w rodzinie oraz 1 200 zł netto, jeżeli wychowujemy dziecko niepełnosprawne.

Gdzie udać się po świadczenie 500+?

Świadczenie będzie wypłacane w urzędzie miasta lub gminy, w ośrodku pomocy społecznej lub jednostce specjalnie do tego wyznaczonej. Według zapowiedzi wnioski będzie można składać w formie papierowej oraz online za pomocą ePUAP lub bezpiecznego podpisu elektronicznego. Poprzez strony upoważnionych banków także prześlemy formularze. Osoby, które złożą wnioski między 1 kwietnia a ostatnim dniem czerwca otrzymają wyrównanie za okres od początku działania programu Rodzina 500+. Zgodnie z zapisami na początku działania, gmina będzie miała 3 miesiące na wypłatę środków.

Rząd planuje stworzenie jednostek, które gruntownie przeszkolą urzędników do przyjmowania formularzy 500+. Spodziewany napływ zainteresowanych to jeden z problemów, którego rozwiązanie będzie stanowić nie lada wyzwanie, dlatego tak niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Zobacz, jak wypełnić wniosek 500 Plus.

Program „Rodzina 500 Plus”- dlaczego powstaje?

Głównym celem programu „Rodzina 500 Plus” ma być pomoc rodzinom w decyzji o powiększeniu rodziny. Polska jest krajem starzejącym się, co jest zjawiskiem bardzo niepożądanym. Skutki takiego stanu rzeczy będziemy odczuwać coraz silniej, a polityka prorodzinna ma stanowić swego rodzaju antidotum. Ten problem nie dotyczy tylko naszego kraju, coraz więcej obszarów dotkniętych jest tym zjawiskiem.

Problemu dzietności społeczeństwa nie da rozwiązać się z dnia na dzień. Wymagana jest tutaj konsekwentna polityka długofalowa, której prawdziwe oddziaływanie będzie można ocenić dopiero za kilka dekad. Czy program 500+ okaże się dobrym posunięciem i będzie rozwiązaniem? Na to pytanie poznamy odpowiedź nieprędko. Nie jesteśmy pionierami w tego rodzaju polityce. Często mówi się na przykład o działaniach w Szwecji czy Niemczech, które od dawna wspierają rodziny w podobny sposób.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*