Jak przygotować się do powiększenia rodziny?

Już od dłuższego czasu czujesz, że wszystko w Twoim życiu znajduje się na właściwym miejscu i w końcu nadszedł moment, w którym jesteś gotowa na powiększenie rodziny? Pamiętaj, że warto już znacznie wcześniej przygotować się na ciążę, która dla organizmu każdej kobiety jest ogromnym wyzwaniem, jak? Jest na to kilka skutecznych sposobów!

Kiedy najlepiej zacząć przygotowania do powiększenia rodziny?

Świadoma i w pełni zaplanowana decyzja o powiększeniu rodziny z pewnością pomoże w lepszym przygotowaniu się na okres ciąży i porodu. Przez co, w tym wyjątkowym czasie będziesz czuła się bezpiecznie i komfortowo. Naprawdę nie warto tak ważnej decyzji zostawić na ostatnią chwilę, ponieważ podjęte wcześniej przygotowania pozwolą nie tylko łatwiej ci zajść w ciążę, ale również znacznie przyspieszą powrót do formy po porodzie. Pomogą również zminimalizować ryzyko pojawienia się różnych jej powikłań i przyszłych problemów zdrowotnych dziecka.

Zastanawiasz się na pewno jaki będzie najbardziej optymalny czas na rozpoczęcie przygotowań? Otóż większość lekarzy ginekologów zaleca, przyszłym rodzicom, aby wynosił on minimum trzy miesiące, jednak najlepiej gdy zaczniesz dbać o siebie już rok wcześniej. Czas ten jest niezbędny na to by przygotować organizm na okres ciąży i zgromadzić zapas witamin i minerałów niezbędny dla prawidłowego rozwoju malucha.

Od czego zatem zacząć przygotowania do powiększenia rodziny? Przede wszystkim ważne jest, aby nie odkładać decyzji o macierzyństwie w nieskończoność. Nic bowiem tak nie działa na naszą niekorzyść jak czas. Im jesteśmy starsze, tym mniejsze prawdopodobieństwo na to, że zajdziemy w ciąże. Największa płodność kobiety przypada na okres 20 – 25 lat i niestety drastycznie spada już po 35 roku życia. Jednak nawet wtedy można skutecznie starać się o dziecko korzystając z możliwości, jakie daje nam współczesna medycyna.

Na co zwrócić szczególna uwagę przygotowując się do ciąży?

Ciąża to ogromne wyzwanie dla każdej kobiety, dlatego tak ważne jest, aby być w dobrej formie zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Również, wcześniej zaplanowana ciąża, daje nam więcej czasu na przygotowanie się na nią pod względem ekonomicznym. Żyjemy w czasach kiedy wychowanie i edukacja dzieci jest bardzo kosztowna, w związku z tym, warto przed narodzinami malucha odłożyć sobie trochę niezbędnych funduszy. Co jeszcze musimy zrobić, aby przygotować się do powiększenia rodziny? Oto kilka najważniejszych priorytetów przyszłej mamy:

Koniecznie zadbaj o swoją diet

Ciało jest naszą świątynią, o którą musimy troskliwie dbać. Jest to szczególnie ważne gdy chcemy zapewnić naszemu maleństwu dogodne warunki dla jego prawidłowego rozwoju. Dlatego też na samym początku należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Zdecydowanie jej głównym wrogiem są wysokoprzetworzone produkty, czyli tzw. “gotowce”, które poza ogromną ilością soli, cukrów, niezdrowych tłuszczów i konserwantów, nie dostarczają organizmowi niczego odżywczego.

Zadbaj o to, aby w diecie znalazły się także produkty bogate w kwas foliowy (jaja, banany, pomarańcze, zielone liściaste warzywa) oraz kwasy omega-3, magnez i witaminę E. Koniecznie zrezygnuj z używek takich jak alkohol, czy papierosy i zmniejsz ilość spożywanej kawy (picie więcej niż czterech filiżanek zmniejsza szanse na poczęcie dziecka aż o jedną czwartą). Do tego bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi, która ma ogromny wpływ na płodność przyszłej mamy. Najlepszy wskaźnik BMI dla poczęcia dziecka mieści się w przedziale 18-25.

Nie zapomnij o dobrej kondycji fizycznej

Jeśli wcześniej aktywność fizyczna nie była Twoim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu, to warto to teraz zmienić. Zapewniamy, że na pewno wśród tylu form aktywności wybierzesz taką, która da Ci dużo radości i poprawi Twoją kondycję fizyczną. Pamiętaj, że ciąża jest dla organizmu nie lada wysiłkiem. Ważne jest, aby ćwiczenia były regularne, co z pewnością poprawi funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego, zaleca się tu zwłaszcza bieganie, pływanie i jazdę na rowerze. Warto też poprawić elastyczność mięśni, którą można zyskać dzięki jodze, aerobikowi, pilatesowi, czy też uprawiając nordic walking.

Odwiedź lekarza i wykonaj wszystkie niezbędne badania!

To jest kolejny niezbędnik w planowaniu powiększenia rodziny. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to już teraz umów się na wizytę z lekarzem, który oceni stan Twojego zdrowia i pomoże Ci w przygotowaniach do ciąży. Wykona on również cytologię, USG narządów rodnych i piersi. Zalecane jest także profilaktyczne wykonanie kompletu badań ogólnych: czynnika Rh, grupy krwi, morfologii, odczynu Wassermana, czy badania moczu. Dobrze by było również przeprowadzić badania na obecność antygenu HBs, różyczki, toksoplazmozy, cytomegalii i wirusa HIV.

Jak wybrać dobrego ginekologa? Najlepszym sposobem jest zapytanie o to przyjaciółek, czy znajomych, które są już szczęśliwymi mami. Warto również korzystać z renomowanych placówek medycznych, które mogą pochwalić wykwalifikowanymi specjalistami. Jedną z najlepszych w Polsce jest obecnie Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA. Pamiętaj o tym, żeby przed ciążą odwiedzić także swojego dentystę ponieważ problemy stomatologiczne, a szczególnie bakterie odpowiedzialne za próchnicę mogą spowodować infekcję narządów, wywołując wcześniejszy poród.

Pamiętaj również o zrezygnowaniu z antykoncepcji i pozytywnym nastawieniu. Natomiast jeśli wcześniejsze przygotowania do powiększenia rodziny nie poskutkują i starania o dziecko trwają dłużej niż rok, to warto zdecydować się na wizytę u specjalisty, który postawi diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie.


  1. daria89

    znam pary, które od kilku lat próbują począć dziecko i nic nie wychodzi, przykre jest to, bo widzę jak im zależy, i są coraz bardziej sfrustrowani, ja sama na szczęście nie miałam takich problemów, 2-3 miesiące starań i zaszłam w pierwszą ciążę, a przy drugim koło 5 miesięcy

    Odpowiedz

  2. Sfustrowana

    To się tak łatwo mówi odwiedź lekarza i zrób badania. Niewiem czy ktoś tutaj był ostatnio u lekarza rodzinnego – nie można się w ogóle dopchać do niego. Jak powiedziałam że chce tylko skierowanie na badania to czekałam 2 tygodnie żeby dostać sie do lekarza. Potem wielki problem żebym dosała skierowanie na badanie tsh, ft3, ft4 a jest to refundowane ale wielki PROBLEM zeby pani doktor mi wyspisała skierowanie. Szkoda gadać. Państwowo to nie pomogą a prywatnie to są takie koszty i koszty. Jak ktoś ma problem z zajściem w ciązę to musi być milionerem żeby zostać w końcu rodzicem. Ten kraj to tragedia dla takich ludzi jak ja.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*