Finanse dużej rodziny – jak planować budżet?

Jak okiełznać miesięczne wydatki, tak, aby jednocześnie starczyły na opłacenie wszystkich zobowiązań, ale i również na codzienne przyjemności? To nie lada wyzwanie, szczególnie dla dużych rodzin. Wiele z nich stoi właśnie przed takim samym dylematem. Jednak spokojnie, na wszystko można znaleźć odpowiednie sposoby. Podpowiemy tu jak skutecznie i z głową zaplanować budżet dużej rodziny.

Czym jest tak w ogóle budżet domowy?

Wielu z nas już na samą myśl o planowaniu domowego budżetu czuje wewnętrzny niepokój. Jeszcze inni uważają, że jest im on kompletnie niepotrzebny lub też poddali się po przeprowadzeniu kilku wcześniejszych, nieudanych prób. Jak to zatem jest z planowaniem finansów dużej rodziny i czy naprawdę musimy podchodzić do niego, jak do jakiegoś zła koniecznego?

Często dwa pojęcia, domowego budżetu i spisywania wydatków bywają ze sobą mylone. Bowiem dokumentowanie tego na co wydaliśmy pieniądze, owszem jest przydatne, gdyż uświadamia nam ile środków przeznaczamy na prowadzenie gospodarstwa, jednak samo w sobie jest działaniem biernym. Dlaczego? Ponieważ w żaden sposób nie polepsza naszej sytuacji finansowej. Inaczej za to sprawa przedstawia się w kwestii planowania budżetu domowego. Zdaniem Dave’a Ramsey’a, autorytetu z zakresu finansów osobistych “Budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się dokąd one same sobie poszły”. Tak więc planując go, przejmujemy kontrolę nad finansami swojej rodziny.

Weryfikowanie na bieżąco, czy stać nas na konkretny wydatek, szczególnie, sprawdzi się w rodzinach wielodzietnych. Takim mianem określa się te z nich, które wychowują troje lub więcej dzieci. Z tego powodu też, nierzadko potrzebują one dodatkowego wsparcia finansowego. Dlatego warto już teraz, zastanowić się nad mądrym planowaniem budżetu, jak również nad tym z jakich ulg i świadczeń mogą skorzystać duże rodziny.

Co najczęściej przeszkadza w planowaniu budżety domowego?

To właśnie tutaj leży sedno problemu, z powodu którego wiele rodzin nigdy nie tworzy swojego domowego budżetu. Pomimo tego, że każdy doskonale rozumie, że wynikają z tego tylko same korzyści. Na pewno największą bolączką jest to, że większość z nas, po prostu nie wie, od czego w ogóle je zacząć. Przecież nie uczą nas tego w szkole, a i mało czasu mamy na szukanie fachowej literatury na ten temat. Do tego trzeba skrupulatnie i regularnie gromadzić wszystkie rachunki i paragony z ostatnich miesięcy. Po tym wszystkim, wielu zainteresowanym opada wcześniejszy entuzjazm.

Inną przeszkodą w planowaniu domowego budżetu może okazać się również to, że wszystko wydaje się zbyt skomplikowane i czasochłonne. Tak naprawdę nigdy nie mamy pewności, także co do tego, czy przyniesie oczekiwany przez nas rezultat. Często jest również tak, że już przy wcześniejszych próbach, wszystkie wyliczenia, nijak miały się do rzeczywistości i kończyło się na tym, że zawsze wracaliśmy do starych nawyków.

Finanse dużej rodziny – jak oszczędzać?

Z tego też powodu konieczne jest dokładne przygotowanie się do planowania budżetu i trzymanie się ścisłych wytycznych. Różnego rodzaju projekty, udowadniają, że oszczędzać mogą tak naprawdę wszyscy, nawet rodziny wielodzietne, czy takie o niskich dochodach. Kluczem do sukcesu może okazać się mądre gospodarowanie rodzinnymi finansami. Szczególnie pomocne mogą być różnego rodzaju aplikacje mobilne, czy programy komputerowe, których jest na rynku całkiem sporo, a ich obsługa jest prosta i nie zajmuje dużo czasu. Zazwyczaj polegają na dokładnym zsumowaniu wszystkich przychodów rodziny i spisaniu jej wydatków. Najczęściej występuje podział na określone kategorie: wydatki stałe (opłaty za media, bilety miesięczne), zmienne (artykuły spożywcze, ubraniowe, czystościowe, rachunki za gaz, elektryczność), a także okazjonalne.

Ciekawe, pouczające i angażujące może być również prowadzenie swojego budżetu przez najmłodszych członków rodziny. Dzięki temu, dzieci uczą się lepiej zarządzać swoim kieszonkowym, co w przyszłości odbije się na lepszym gospodarowaniu swoimi prawdziwymi zarobkami. Więcej uwagi, właśnie ze względu na najmłodszych, powinniśmy poświęcić także wydatkom niekontrolowanym. Często bowiem ulegamy pokusie kupowania rzeczy, które w danym momencie są nam całkowicie zbędne. Oczywiście nie chodzi tu o zrezygnowanie ze wszystkich małych przyjemności, a bardziej o racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Najczęściej winne temu są tak wszechobecne promocje, przez które nabywamy niepotrzebne nam rzeczy, tylko ze względu na to, że były tańsze niż zazwyczaj lub dostajemy coś w gratisie.

Takim samym marnowaniem pieniędzy jest kupowanie najtańszych rzeczy, najczęściej są one bardzo niskiej jakości i posłużą nam naprawdę przez bardzo krótki okres czasu. Zawsze jest lepiej trochę dołożyć, ale kupić produkt pełnowartościowy, z którego będziemy korzystać przez lata, na pewno będzie tak w przypadku sprzętu elektronicznego, odzieży, czy obuwia. Warto w tym celu korzystać z różnego rodzaju kuponów rabatowych, zniżek, zakupów grupowych, czy też systemu punktowania zakupów w konkretnych placówkach. Dobrym pomysłem przy zakupach odzieży, butów, czy sprzętu jest poczekanie na posezonowe wyprzedaże. Za to bilety do kina, teatru, czy innych miejsc rozrywkowo – sportowych, często są tańsze w jeden, konkretny dzień tygodnia. W przypadku restauracji, kawiarni lub innych punktów usługowych, dostępne są ofert dla klientów zakupów grupowych.

Jakie ulgi dla dużych rodzin?

Przy tak wielkiej ilości różnych potrzeb, w dużych rodzinach, zdarza się, że nawet najbardziej gospodarna i oszczędna z nich, może mieć problemy finansowe. Często bowiem oprócz codziennych, regularnych wydatków, pojawiają się te sezonowe, związane z zakupem przyborów i książek do szkoły, ubrań, czy butów, lub też takie, których wcześniej się w ogóle nie spodziewano.

Rodziny wielodzietne mogą już od jakiegoś czasu liczyć na różnego rodzaju zniżki, a to za sprawą Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Każdy jej posiadacz ma możliwość skorzystania z szerokiej oferty rekreacyjnej, kulturalnej, czy też transportowej na terenie całego kraju. Do tego programu mogą przystąpić zarówno instytucje państwowe jak i prywatne. Gdy to zrobią, mają prawo posługiwać się znakiem “Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Oznacza to, że rodziny wielodzietne, mogą uzyskać wiele rabatów nie tylko w muzeach, parkach narodowych, w pociągach, ale także w kawiarniach, restauracjach, czy gabinetach lekarskich i dentystycznych.

Od 1 stycznia 2018 roku, Karta Dużej Rodziny dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej (plastikowej), jak również elektronicznej (na urządzeniach mobilnych). Przysługuje ona niezależnie od uzyskiwanych dochodów, wszystkim rodzinom z co najmniej trójką dzieci. W momencie składania wniosku o jej przyznanie, najstarsze dziecko nie może mieć więcej niż 18 lat, a w przypadku gdy kontynuuje naukę, 25 lat. Ograniczenia wiekowe, nie obowiązują natomiast dzieci, legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ustalanie finansów dużej rodziny to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Jednak jak widać, istnieje wiele skutecznych sposobów, na planowanie domowego budżetu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*