Będzie 500+, będą prezenty na święta

Już za kilka dni najbardziej wyczekiwane i celebrowane Święta Bożego Narodzenia. Większość z nas już od dawna powoli planuje jak je spędzić i czym obdarować najbliższych.

Niewątpliwie dla wielu polskich rodzin, bardzo pomocne w ich urządzaniu, okaże się świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 Plus. Tu dobra wiadomość, urzędnicy obiecują, że zrobią wszystko, aby pieniądze trafiły do rodzin przed świętami.

Program Rodzina 500 Plus – dla kogo?

Program Rodzina 500 Plus to sztandarowe dzieło obecnego rządu. Jego głównym założeniem jest wsparcie finansowe polskich rodzin w wychowaniu dzieci i stworzenie przez to dogodnych warunków, do zwiększenia dzietności. Nasz kraj bowiem, jak zresztą większość państw europejskich, już od wielu lat, boryka się niżem demograficznym.

 

Do sierpnia tego roku, wsparciem objęto już ponad 4 miliony dzieci, do 18 roku życia, a łączna suma, która trafiła w 2017 r. do rodzin to ponad 15,9 mln zł. Program odniósł duży sukces, obejmując 57,3 procent wszystkich dzieci, do dnia ich pełnoletności, a łączna suma. od początku jego trwania, która trafiła do rodzin to 33,2 mld zł.

Czy 500 Plus zostanie wypłacone jeszcze przed świętami?

Na szczęście wiele wskazuje na to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, rodziny będą mogły cieszyć się z przyznanych pieniędzy. Bardzo mocno zaangażowała się w to minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaapelowała do władz gmin o niezwłoczną ich wypłatę, tak, aby wszyscy beneficjenci otrzymali środki jeszcze przed 24 grudnia.

Z zapytaniem zwrócono się do wszystkich urzędów wojewódzkich, które dysponują pieniędzmi na świadczenia z programu 500 Plus. Okazało się, że wysłały już one transze niezbędnych środków lub zrobią to w najbliższym czasie. Także w wielu województwach zabezpieczono dodatkowe środki, na wypadek gdyby potrzeba było więcej pieniędzy na realizację tego zadania. Województwa przekażą je następnie samorządom, które wypłacą je rodzinom.

Pieniądze na ten cel miały być przekazane gminom do 15 grudnia 2017 r. Będą na pewno stanowić nieocenioną pomoc w przygotowaniu świątecznego stołu i prezentów pod choinkę.

Podobna sytuacja miała miejsce również w zeszłym roku, minister w liście do samorządowców prosiła, o jak najszybszą wypłatę świadczeń. Dzięki tak sprawnym działaniom i obsłudze programu, ten magiczny czas świąt Bożego Narodzenia będzie bardziej wyjątkowy i radosny. Na jakie przedświąteczne zakupy przeznaczymy 500 Plus?

Rodziny dzięki 500 Plus wydadzą więcej na prezenty

Pieniądze z tego świadczenia umożliwią wielu polskim rodzinom godne i pozbawione trosk przeżywanie tego ważnego święta. W porównaniu z tym samym okresem, prawie sprzed dwóch lat, znacznie zauważalny jest wzrost deklarowanej kwoty na wydatki świąteczne. Szczególnie tak pozytywna zmiana dotyczy rodzin wielodzietnych, którym zawsze było o wiele trudniej spiąć domowy budżet i odłożyć pieniądze na nieprzewidziane wydatki, czy właśnie te związane z przygotowaniami do świąt.

Program poprawił sytuację życiową wielu rodzin. Przez co, w porównaniu z zeszłorocznymi świętami, gdzie wydatki na żywność mieściły się w kwocie 500 – 600 zł (z prezentami 1100), obecnie jest to już 700 – 800 zł (1200 – 1300, z upominkami). Najmniej, bo tylko ok. 380 zł wydadzą osoby, których dochody wynoszą do 2 tys. na całe gospodarstwo domowe. Jednak w zwiększeniu wydatków związanych z żywnością, uwzględnić musimy podwyżkę cen jedzenia, która nastąpiła w tym roku. Podrożało wiele produktów, w tym mięso, owoce warzywa, czy nabiał.

Jakie prezenty Polacy wręczają sobie najczęściej i co lubimy dostawać?

Z badań wynika, że, aż 76 proc. z nas oczekuje od najbliższych bożonarodzeniowego upominku. Nie ma zresztą co ukrywać, to jedna z najprzyjemniejszych tradycji, związanych z Bożym Narodzeniem. Ogromną przyjemnością jest dla nas, obdarowywanie nimi dzieci, wydatki na zabawki zresztą stanowią największą część, przeznaczonego na prezenty budżetu. Wśród dorosłych, najbardziej cenionymi upominkami są ubrania i kosmetyki, w tej grupie przodują kobiety. Również wiele z nich lubi dostawać biżuterię (15 proc.). Natomiast mężczyźni, jako ten najbardziej pożądany, wskazali sprzęt elektroniczny (20 proc.), odzież (17 proc.), pieniądze i alkohol (15 proc.). Ostatnie miejsce, za to zamykają książki

Wzrasta też sprzedaż niestandardowych upominków, o których marzy ok 40 proc. z nas. Mogą to być np. vouchery lub opłacenie jakiejś niezapomnianej przygody. Ilu z nas chciałoby skoczyć na bungee lub skoczyć ze spadochronem? W wyborze odpowiedniego prezentu świątecznego ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.


  1. Beata

    U nas wypłacili już 16 grudnia, wszyscy dostali. Dla wielu ludzi to naprawdę dobra opcja, nie muszą brać kredytów, a święta kosztują.

    Odpowiedz

  2. Ola

    u nas na boże narodzenie wypłaty były już 15, teraz przed wielkanocą też już dawno mam pieniądze na koncie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*