Pieniądze z programu „Rodzina 500 Plus” otrzymywane przez rodziny są rodzajem świadczenia socjalnego, dlatego taka forma wsparcia nie jest wliczana do dochodu. Tak stanowią przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Dotyczy to również wielu innych tego typu świadczeń.
Czy jednak istnieją wyjątki, w których należy liczyć się z tym, że co miesiąc otrzymywane 500 zł wpłynie na formalne podniesienie dochodu rodziny? Przepisy mówią jasno, że taka sytuacja nie może mieć miejsca. Środki otrzymywane w tej formie nie mogą stanowić podstawy do wyliczenia dochodu przypadającego na członka rodziny.
Takie zapisy są korzystne w wielu sytuacjach. W szczególności, gdy staramy się o innego typu świadczenia, w których niższy dochód uprawnia do dodatkowego wsparcia. Niestety niektóre osoby będą niezadowolone z tego faktu. Nie jest to zapis korzystny na przykład dla osób ubiegających się o kredyt w banku. Wyższe dochody w tym wypadku dają lepszą zdolność finansową i mogą pozytywnie wpłynąć na warunki udzielonej pożyczki. Pytanie to często pada z ust osób myślących o kredycie hipotecznym, na który w końcu realnie ich stać.
Także przy staraniu się o świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) 500+ nie będzie brane pod uwagę, jeżeli chodzi o dochody. Jednak należy uważać, gdyż przy analizie sytuacji życiowej będącej niekiedy dodatkowym kryterium do przyznania wsparcia takie dochody mogą być brane pod uwagę. Nie wszystkie zakłady pracy będą stosowały taką politykę.
Wsparcie finansowe z programu Rodzina 500 Plus nie może być wliczane do dochodów. Potwierdza to również orzecznictwo sądów w wielu przypadkach. Beneficjenci programu mając taką świadomość walczą o swoje prawa. Wyroki są jednoznaczne i przyznają rację wnioskującym. Nie zmienia to faktu, że w sytuacji kiedy chodzi nie o dochód, a o sytuację życiową, comiesięczne 500 zł na dziecko może już mieć znaczenie. Jednak najczęściej jest to powód częściowego zmniejszenia świadczeń niż całkowitej ich odmowy.
Gdyby świadczenie z programu „Rodzina 500 Plus” było wliczane do dochodu, jednocześnie odebrałoby prawo najbiedniejszym do innych możliwości pomocy. Skoro ma ono poprawiać sytuację wszystkich rodzin z co najmniej dwójką dzieci, to takie działanie byłoby sprzeczne z jego celem.
Czy jeśli jedna osoba z 4osobowej rodziny pracuje i zarabia najniższa krajowa a druga osoba bierze kosiniakowe to nalezy się 500+ na każde dziecko? Dochód w tym momencie nie przekracza 800zl/os. Nie przekraczalo również biorac pod uwagę rok 2017 gdyż żona do maja była na i kuroniówce a ja pracowalem w tym samym zakładzie na takiej samej umowie.
Witam ja mam taką sytuację jak wiele innych mam, wychowuje sama dwójkę dzieci mam zamiar udać się do mopsu czyli potocznie OPIEKA SPOŁECZNA, ALE ZADZWONIŁAM TAM I USŁYSZAŁAM ŻE 500 PLUS OBECNIE NA JEDNO DZIECKO MAM ŻE WLICZA SIĘ W DOCHÓD, CO JA MAM ZROBIĆ, DZIĘKUJĘ POZDRAWIAM
W Mops nie mogą Pani wyliczyć 500+ do dochodu. Proszę iść po papiery, złożyć je, a później zastanawiać się co dalej.