500 plus – podsumowanie pierwszego miesiąca działania

Minął już miesiąc od uruchomienia programu „Rodzina 500 Plus”. W tym czasie w całym kraju złożono ponad 2,1 mln wniosków o świadczenia oraz wydano 675 tysięcy decyzji. Do Polskich rodzin trafiło ponad 430,5 mln zł. Realizacja programu przebiega bardzo sprawnie i mimo tego, iż na wypłatę pierwszego świadczenia gminy mają 3 miesiące to większość z nich została już uregulowana.

„Rodzina 500 Plus” w liczbach

Według danych do świadczenia uprawnionych w Polsce jest 2,7 mln rodzin, co oznacza że tylko niecałe 0,6 mln nie złożyło jeszcze wniosków. Najczęściej formularze przekazywane są w formie papierowej, niemniej poprzez kanały internetowe przyjęto do tej pory ponad 487 tysięcy z nich. 95% podań złożonych online wysłano poprzez system bankowości internetowej.

Największym zainteresowaniem „Rodzina 500 Plus” cieszyła się na Mazowszu, gdzie złożono 211,5 tysiąca podań, w Wielkopolsce ponad 167 tysięcy oraz na Śląsku ponad 163 tysięcy. Do tych danych należy doliczyć jeszcze e-wnioski, których między innymi na Mazowszu przesłano 95,9 tysięcy, na Śląsku 64,3 tysiące oraz w Wielkopolsce 47,4 tysięcy. Najwyższe wypłacone świadczenie to do chwili obecnej 6 tysięcy złotych. Wiele rodzin otrzymało również 5-5,5 tysiąca zł.

Jak działa program „Rodzina 500 Plus”?

Program „Rodzina 500 Plus” zgodnie z przewidywaniami cieszy się ogromną popularnością. Dzięki wprowadzeniu rozwiązań związanych z przyjmowaniem wniosków oraz licznymi szkoleniami urzędników, jego wdrażanie przebiega bardzo sprawnie. Osoby zainteresowane mogą bez problemu uzyskać informacje i dopytać o szczegóły. Nieuzasadnione okazały się obawy. Resort podkreśla, iż wszystkie pojawiające się problemy rozwiązywane są na bieżąco.

Bezpieczeństwo środków z programu 500 Plus

Środki otrzymane w ramach programu „Rodzina 500 Plus” mają być zabezpieczone przed egzekucją komorniczą z konta bankowego. Podjęto już działania w tym kierunku. Zgodnie z przyjętymi zapisami komornik nie ma prawa ich zająć, jednak gdy nie wie skąd one pochodzą może się zdarzyć, że zostaną przejęte na poczet długów. Aby rozwiązać ten problem porozumiano się ze Związkiem Banków Polskich oraz gminami.

Od tej pory banki dostaną informacje z numerami wszystkich kont, z których przekazywane są środki z programu „Rodzina 500 Plus”. Gminy natomiast zostały zobowiązane do wpisywania w tytule przelewu,źródła pochodzenia środków.

Te rozwiązania banki mają wdrożyć już niebawem. Ochronę pieniędzy z programu zapewnić ma prezydencka nowela Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego złożona w zeszłym tygodniu do Sejmu. Z pewnością podczas trwania programu „Rodzina 500 Plus” pojawi się jeszcze szereg problemów, jednak zgodnie z zapowiedziami rządu będą one rozwiązywane na bieżąco, od chwili ich wystąpienia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

Możesz używać znaczników HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*