Program „Rodzina 500 Plus” stanowi spory dopływ środków do domowego budżetu wielu polskich rodzin już od ponad roku. Nic dziwnego, że banki przygotowały specjalne oferty dedykowane dla jego beneficjentów. Nie wszystkie rodziny przeznaczają otrzymane pieniądze na bieżącą konsumpcję.
Zgodnie z danymi część z nich oszczędza na przyszłość dla dzieci. Oferty instytucji finansowych rozrastają się coraz bardziej. Jak wobec tego możemy ulokować środki z programu „Rodzina 500 Plus”, aby dodatkowo jeszcze zarabiały na siebie? Odkładając od narodzin dziecka, aż do 18 roku życia zaoszczędzimy 108 tysięcy złotych. Taka kwota dla osoby wkraczającej w dorosłe życie i chcącej się usamodzielnić będzie ogromną pomocą.
Najbardziej standardowym rozwiązaniem jest wpłacanie środków z programu na konto oszczędnościowe. W ten sposób dodatkowo oprócz włożonego kapitału otrzymamy odsetki. Banki oferują beneficjentom programu lepsze warunki niż dla pozostałych klientów. Dzieje się tak dlatego, że mają one większą pewność dokonywania comiesięcznych wpływów. Jednak często wiążą się one z licznymi obostrzeniami, jak na przykład brak wypłat w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Tego typu konta oferuje między innymi Bank Pocztowy, BOŚ Bank czy Deutsche Bank. PKO BP zaproponował swoim klientom długoterminową lokatę, na której można odkładać na kapitał dla dziecka. Jednak jest to oferta powiązana z kontem osobistym, z którego należy dokonywać wpłat.
Dla beneficjentów programu „Rodzina 500 Plus” przygotowane zostały także specjalne dwunastoletnie rodzinne obligacje. Można je nabyć w oddziałach PKO BP, w punktach obsługi Domu Maklerskiego PKO BP lub poprzez internet na stronie obligacji. Ich oprocentowanie jest zmienne, uzależnione od poziomu inflacji. Tylko osoby otrzymujące świadczenie z programu będą mogły je nabyć lecz jedynie do wysokości otrzymanych do tej pory środków. Wykup obligacji przed upływem 12 lat wiązać się będzie z uiszczeniem opłaty.
Wielu Polaków deklaruje odkładanie środków na przyszłość dzieci. Ulokowanie ich w przemyślany sposób może znacząco powiększyć włożony kapitał. Bankom zależy na klientach, którzy gotowi są oszczędzać w dłuższej perspektywie. Jednak przed podjęciem decyzji sprawdźmy, czy standardowe oferty nie prezentują się lepiej niż te dedykowane osobom korzystającym z programu „Rodzina 500 Plus”. Często bowiem są one powiązane z dodatkowymi produktami lub koniecznością spełnienia określonych warunków.
Deponowanie środków na zwykłych kontach osobistych z pewnością będzie najmniej opłacalną formą oszczędzania, bowiem nawet niewielkie odsetki stanowią dodatkowy zysk. Jeżeli zamierzamy pieniądze z programu „Rodzina 500 Plus” przeznaczyć na przyszłość dla swojego dziecka, zastanówmy się nad najbardziej korzystną formą.
a co z lokatami?