Program „Rodzina 500 Plus” działa dopiero od niedawna. Większość rodzin dodatkowe pieniądze przeznacza na bieżącą konsumpcję. Istnieją także i takie, dla których środki z programu nie są potrzebne do normalnego funkcjonowania i otrzymane pieniądze chcą przeznaczyć na przyszłość swoich dzieci. Właśnie z myślą o nich banki przygotowują specjalne oferty. Weryfikacja udziału w programie ma odbywać się poprzez sprawdzenie numeru PESEL.
Przez okres od narodzin dziecka do osiągnięcia przez nie pełnoletności zaoszczędzimy 108 tysięcy złotych z samego programu „Rodzina 500 Plus”. Ta niebagatelna kwota dodatkowo może zostać zwiększona poprzez odpowiednie zdeponowanie środków. Przeciętnie w ciągu takiego okresu profity wyniosą przeciętnie ponad 20 tysięcy złotych. Na wyższe zyski mogą liczyć rodzice dwójki lub większej liczby dzieci. Dzięki zwielokrotnionemu kapitałowi uzyskają wyższą kwotę z odsetek.
Najbardziej oczywiste wydają się tutaj konta oszczędnościowe. Stałe comiesięczne wpływy będą gwarantowały klientom korzyści w postaci odsetek. Nie wiadomo jeszcze, jak banki skonstruują ofertę. Może się okazać, że preferencyjne warunki będą dedykowane dla osób, które na przykład co miesiąc wpłacą określone minimum środków. Dla niektórych instytucji finansowych takie rozwiązanie w ogóle nie będzie brane pod uwagę.
Bardziej znaczące stanie się dla nich bowiem powiązanie oferty dla beneficjentów z dodatkowymi produktami, jak konta osobiste i tym podobne. Część instytucji finansowych przewiduje także specjalne lokaty długoterminowe. Rząd wspomina o emisji obligacji rodzinnych, jednak na razie to nic pewnego. Konta osobiste na preferencyjnych warunkach bez opłat za przelewy czy ich prowadzenie mają zachęcić do korzystania z oferty danej instytucji i przelewania środków.
Patrząc na ilość środków, jakie przez te wszystkie lata mogliby deponować beneficjenci programu „Rodzina 500 Plus” to bardzo atrakcyjny obszar dla banków. Z pewnością będą one rozszerzały swoje oferty ku tej części społeczeństwa. Program „Rodzina 500 Plus” to nowy system świadczeń, do tej pory nie było jeszcze w naszym kraju tego rodzaju wsparcia. W niedługim czasie okaże się, ile rodzin gotowych będzie oszczędzać. Jeżeli rynek obejmie wielu beneficjentów na brak produktów z pewnością nie będziemy narzekać. Przegapienie takiej okazji dla banków byłoby niepowetowaną stratą.
Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujemy się oszczędzać, zastanówmy się czy oferta jest godna uwagi. Może bowiem okazać się, że nie spełniamy wymogów lub produkt dla standardowych klientów w innym banku jest o wiele bardziej korzystny od tego dedykowanego beneficjentom programu.